В барокамера БЕЗ водолазен комп?

Re: В барокамера БЕЗ водолазен комп?

Мнениеот scuba » Пон Яну 25, 2010 10:00 pm

Поредната МОЯ грешка с боравенето с форума.Моля Владо Явашев и Ники Швертнер да ме извинят. Исках да раздекя старата тема (да не оспамваме на Док темата), но за съжеление с форума имаме различни представи за "раздели маркираните мнения в отделна тема"

Vlado Yavachev написа:Тука става въпрос за барокамери и commercial divers.
Доколкото съм запознат имаш суперваизори,доктори други водолази които само те гледат как работиш и т.н. вероятността да останеш сам без надзор е 0.
Аз не съм commercial diver и на този въпрос най добре ще ти отговорят Явор(nekromant) и Доки (Shopov).

H2O написа:
Joro написа:Въпросът е ако аз съм неадекватен!? Бил съм сам и няма кой да даде информация за времето.

Просто доктора ще работи с колкото информация има и ще приеме най-лошия възможен случай. Най-вероятно ще те лекува с най-широкя декомпресионен режим препоръчителен за твоето състояние. Горе долу същото като да ти откаже компютъра при спортно спускане (нямаш отделен манометър, часовник, и дълбокомер) и си сам без представа за време и дълбочина. Какво правиш тогава? Приемаш най-лошия случай - малко въздух, сериозна декомпресия, голяма дълбочина. Моментално поемаш към повърхността, ама не като шамандура. Спираш на 5-6 метра под повърхността (преценяваш на око) и декомпресираш докато издишаш бутилката. Ако си с лодка и там има още бутилки, сменяш бутилката и продължаваш декомпресията докато се почувстваш уверен, че си прескочил трапа. Ако има кислород, дишаш го докато свърши. И така най-вероятно ще отървеш кожата без последствия.

П.п. Оспамихме му на доктора хубавата тема за барокамерите по света. Накой да изкара ножицата и направи две теми от това.
CMAS Diver ***
Аватар
scuba

Мнениеот nekromant » Пон Яну 25, 2010 11:38 pm

Благодаря ти Владо,
Явашев е посочил много точно как е в commercial-a + че всеки commercial diver по време на обучението си, преминава курс за боравене с барокамера , запознава се с лечебни режими и т.н. Когато се налага ние работим и на surface decompression където декомпресията се извършва на повърхността в барокамера, а не във водата. Но не искам да задълбочавам в това.
Joro, влезеш ли в барокамера за рекомпресия забравяш, че можеш да мислиш и изпълняваш заповедите на оператора – доктора безусловно. Като робот, щом ти се каже да дишаш О2 дишаш, щом ти се каже да минеш на AIR, сменяш газа. Ако не си адекватен, в баромакерата ще има адекватен специалист който да прави това вместо теб като поставя, маха кислородната маска от лицето ти (отново при нареждане от ръководителя). В камерата има само един измервателен уред и това е дълбокомер, нищо друго не ти е нужно, за другото има хора отвън.
Ако стигнеш до барокамера и си в състояние в което не можеш да обясниш на каква дълбочина си бил и с какво дънно време, няма какво да се притесняваш, лекуващия лекар ще ти назначи бързо лечебен режим. Според USNAVY лечебната рекомпресия се прави по два режима: таблици 6 и А6 (ако не се лъжа, не ги ползвам) , така че дилемата коя да бъде не е толкова голяма. Дано не ти се налага...никому!!!
Доктор Шопов, предполагам има много какво да допълни. Съжалявам за всичко което съм пропуснал, темата е важна!
Някой може пак да ме обвини в лично отношение, обаче не видях опитния инструктор изказал се преди мен, да подчертае: И КАТО ИЗЛЕЗЕШ НА ПОВЪРХНОСТТА ПОТЪРСИ НЕЗАБАВНА ПОМОЩ В НАЙ-БЛИЗКИЯ ХИПЕРБАРЕН КОМПЛЕС, ЗА ДА ТИ БЪДЕ НАЗНАЧЕНА ЛЕЧЕБНА РЕКОМПРЕСИЯ ЗА 100% СИГУРНОСТ. Ще загубиш само няколко часа, но какво са те на фона на дълголетието. Цената, здравето цена няма. Колкото до това, че може да се забавиш докато стигнеш до лечебното заведени и тук е в сила принципа: по добре късно от колкото никога! Така, че колеги, ако ви се наложи, каквито и действия да предприемете в полеви условия, след това потърсете специализирана помощ в най-близкия хипербарен център. Тук няма лично отношение и не може да има, щом говорим за здраве и живот!!! Има пропуски които инструкторите не трябва да правят!
Колкото до заглавието в темата, последното нещо което ти трябва в барокамера при лечебна рекомпресия е водолазния компютър!
Approximately 29% of the Earth is land,the rest is ours...
Аватар
nekromant
Първо предупреждение

Мнениеот H2O » Вто Яну 26, 2010 12:25 am

Да бе да, ще търча от Царево до Варна да събудя доктора по сред ноща без симптоми на кесонна болест само защото ми е гръмнал компютъра при спортно спускане и за всеки случай съм кибичил на 6 метра и даже съм изпразнил бутилка кислород. Как пък не! :lol: :lol: :lol:
Аватар
H2O

Мнениеот Joro » Вто Яну 26, 2010 11:32 am

Благодаря ви на всички, които писахте! Докторе, извинявай, че се натресох в твоята тема. Мислех, че там му е мястото на въпроса.
Интересни и полезни неща научих. Може би ще измисля още въпроси, но се надявам да не довеждат до бури във форума.
Благодаря ви, още веднъж!
Joro

Мнениеот nekromant » Сря Яну 27, 2010 12:15 am

Специално за теб Ники, като взимаш този пример "Приемаш най-лошия случай - малко въздух, сериозна декомпресия, голяма дълбочина." нека да видим какво казва специализираната литература на родния ни език:
Untitled.jpg

Untitled1.jpg

Из "Ръководство по водолазна медицина" - д-р. Никола Георгиев Шопов.

viewtopic.php?f=3&t=837&p=7617&hilit=%D1%80%D1%8A%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE#p7617

Литературата на чужди езици не казва нещо по различно, но забележи, тук си говорим за случаи на commercial или military diving където има и stand by diver, комуникация и т.н., където се следва строго предварително планирен профил на спускането, дълбочината и времето се знаят, така че в уравнението няма неизвестни.
От както пиша в този форум ви казвам да прочетете това ръководство и да си планирате предварително спускането, за да няма неизвестни в случай на инцидент, да следвате правилата и т.н.

1.А сега Ники, би ли бил така добър, да ми покажеш (да покажеш на всички нас) специализирана литература която посочва твоя метод на водна рекомпресия в слушай на " Приемаш най-лошия случай - малко въздух, сериозна декомпресия, голяма дълбочина.""Спираш на 5-6 метра под повърхността (преценяваш на око)", и изключва посещението на специализирано лечебно заведени след него!
2."без симптоми на кесонна болест само защото ми е гръмнал компютъра ". За всички нас би ли ни посочил симптомите на "костна некроза"!

" И така най-вероятно ще отървеш кожата без последствия." ти сам го каза!!! Във водолазната медицина терминът " най-вероятно" звучи повече от несериозно, но този път няма да използвам епитети. Самопреценките в подобен случай и тези на око "Спираш на 5-6 метра под повърхността (преценяваш на око)" са строго забранени защото в случй на "Приемаш най-лошия случай - малко въздух, сериозна декомпресия, голяма дълбочина." вероятноста да те докарат до край на водолазния спорт,инвалидна количка или не дай си боже смърт е доста голяма! Не пожелавам никому! Останете със здраве и само безаварийни гмуркания ви желая!
Извинявам се д-р Шопов, че се отклонявам от вашата тема, но не одобрявам горните изказвания, а мисля, че темата е много важна.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Последна промяна nekromant на Сря Яну 27, 2010 10:51 pm, променена общо 2 пъти
Approximately 29% of the Earth is land,the rest is ours...
Аватар
nekromant
Първо предупреждение

Мнениеот H2O » Сря Яну 27, 2010 7:13 am

Знаех си, че винаги може да се разчита на теб да ни позабавляваш. :lol:

Цялата идея на гореописяният сценарий е да илюстрира мисълта, че като има неизвестни човек трябва да е предпазлив и да се презастрахова срещу евентуалните последици. Какво точно да предприеме е най-разумно да се прецени според ситуацията. Да минеш лечение в барокамера коства много време и пари, което е достатъчно да накара повечето от нас да се замислят. Ако съм 99% сигурен че не съм закесонил, сигурно няма да бия път до Варна и да давам хиляди за лечение при този сценарий. Не вярвам някой, който е с всичкия си, да ме упрекне за това решение! Разбира се, отново подчертавам, говорим за спортно спускане в рамките на разумното. Това предполага, например, че хвърляме поглед на компютъра през 5-10 минути и не ни трябва час да разберем че е мъртав. Дълбочината на спускането не скача отведнъж без да се усетим (например ако спускането е на 20 метра пък отведнъж отидем на 60 без да знаем). И т.н.

Тъй като, драги ми приятелю, си подчертал на няколко пъти думите ми "на око" и "най-вероятно", нека ти разясня (както и на уважаемата публика) защо са си съвсем на място.

1. Ако ти умре компютъра на спортно спускане, най-вероятно оставаш без дълбокомер. Ти ако знаеш някакъв специален начин при тази ситуация да се изпълни някаква що-годе контролирана декомпресия, моля просветли ни. Аз лично обаче за друго освен да изплувам бавно до дълбочина, където се вижда повърхността (5-6м в нашето море) и там да си седя не знам. И по случайност повечето леки до средни декомпресии се изпълняват на 6 метра по US Navy таблиците.

2. Както е казал чичо Айнщайн, всичко в света е относително. Никоя таблица (или лечебна декомпресия) не гарантира с абсолютна сигурност нищо. Просто ако изпълниш таблицата най-вероятно ще си ок, но гаранции няма. И в медицината е абсолютно същото, мога да ти кажа и без да съм лекар. Като ти постави диагноза и насрочи някакво лечение лекаря, той ти казва че шанса да те излекуват е еди колко си процента, но никога няма да ти гарантира каквото и да било. Ако някой ти обещае пълен успех, то той си е жив шарлатанин.

Виж, ако вие комерс водолазите правите всичко по команда и имате двама души да ви надзирават, спортните водолази си правят нещата сами и няма кой да им свети. Така че за тях няма по-важен инструмент от хардуера между ушите! Чичо Дарвин си има методика за тези дето не го ползват по предназначение, не действат отговорно, и само хленчат че другите са им виновни.
Аватар
H2O

Мнениеот Joro » Сря Яну 27, 2010 10:40 am

Баси! Ква стана тя! Пак буря.
Надявам се да не се стигне до затваряне на темата.
Искам само да кажа нещо, като резултат от вашите доводи. Ники, моята квалификация, броя на спусканията ми и познанията ми за водолазенето не мога да се стравняват с твоите. Аз съм далеч по-назад. Но имам инстнинкт за самосъхранение и страх. Дори и 1% съмнение да имам, ако трябва ще отида до Варна или поне ще се обадя на д-р Шопов. Дори с риск да съм нахален или неприятен.
Joro

Мнениеот H2O » Сря Яну 27, 2010 4:37 pm

Ааа, споко, с Явор сме стари дружки и няма нищо ново под слънцето. Той си пише срещу мен заради спорта най-вече. ;)

Няма лошо да звънкаш на доктора, щом имаш притеснение. Той за това е там. Твоя воля и решение. Това наричам аз да си използваш хардуера по предназначение. :)
Аватар
H2O

Мнениеот scuba » Сря Яну 27, 2010 8:45 pm

H2O написа:Ааа, споко, с Явор сме стари дружки и няма нищо ново под слънцето....

надявам се няма да продължавате в този стил нали? Няма да ви е за сефте ако ви кажа, че сте предупредени нали?
CMAS Diver ***
Аватар
scuba

Мнениеот assen » Сря Яну 27, 2010 9:53 pm

Не виждам какъв е проблема? :? Николай и Явор спорят. В спора се ражда истината. Не се обиждат, не обръщат маси и не се стрелят с харпуни. Всичко е наред. :) Всеки може сам да си прецени, кой колко и за какво е прав.
C6H2(NO2)3CH3
assen
икрелаз

ПредишнаСледваща

Назад към Водолазна медицина