В барокамера БЕЗ водолазен комп?

В барокамера БЕЗ водолазен комп?

Мнениеот Joro » Чет Яну 21, 2010 11:37 am

Докторе, бих искал да задам един малко страничен от темата въпрос. Какво става с водолазния компютър, при влизане в барокамера. Има часовници с клапи, които както ми обясниха, са именно за това, но компютрите които имам, нямат такива. Предполагам не са им нужни. Това е обяснимо за "кобра-та", но д-9, стои на ръката. В упътванията за работа, пише какво трябва да се направи при пропуснати декомпресионни стъпала и аварийно излизане, за да може след това апарата да продължи нормалната си работа, но няма нищо (или поне аз не съм видял) за това какво трябва да го правим при влизане в камерата. Те са добър източник на информация за лекарите, особено ако пострадалият не е в кондиция.
Joro

Re: Барокамери и водолазни центрове по света

Мнениеот shopov » Чет Яну 21, 2010 7:25 pm

Жоро, ако имаш предвид влизането с диги в барокамера при извършване на симулирано водолазно спускане, няма никакъв проблем за компютъра. Той работи съвсем нормално (както във водата). Моите водолази винаги влизат с диги в барокамерата при тренировки на 60 метра (въпреки, че им давам информация по комуникацията) за да си гледат дълбочината, времето и т.н.
Но ако става въпрос за провеждане на лечебна рекомпресия, то дигито трябва да се носи с пациента в болницата, за да може лекарят да вземе максимално подробна информация от него за профилите на спускания, които е направил пострадалият. Тогава неговият компютър не се вкарва в барокамерата, защото при започване на рекомпресията дигито ще алармира за остро нарушаване на времето за започване на повторно спускане (дигито счита, че рекомпресията е повторно спускате) и често започва да пищи алармата или компа се "дави".
Аватар
shopov

Мнениеот Joro » Пет Яну 22, 2010 10:25 am

Благодаря ти! Това което имах предвид е втората част на отговора - за внасянето при лечебна рекопресия. Въпросът беше тъп, но отговора - интересен.
Joro

Мнениеот shopov » Пет Яну 22, 2010 6:12 pm

Още два-три реда по темата: Водолазните компютри са предназначени да отчитат и дават информация за параметрите на спускането (дълбочина, време за експозиция, температура на водата) и съобразно декомпресионния модел, който е избран и инсталиран в него, да указват какви са декомпресионните задължения на съответното спускане (скорост на изплуване, престой по декомпресионните стъпала, време до повторното спускане, забраната за летене и др.).
Те не са предназначени за отчитане на параметрите на курса на лечебна рекомпресия, защото тя се назначава от лекар или квалифициран водолазен инструктор в зависимост от симптомите на пострадалия, като може да се променя съобразено с лечебния ефект. При нея се използват различни декомпресионни модели (т. нар. лечебни таблици), където се използва кислород, микс-газове и не съответстват на декомпресионните модели използвани в компютрите.
Аватар
shopov

Мнениеот Joro » Пон Яну 25, 2010 3:41 pm

:) Тези два - три реда предизвикаха още един въпрос. Какво правите, при липса на компютър - примерно има конзола с дълбокомер. Показва само максималната дълбочина, но без времето което е прекарано там?
Joro

Мнениеот scuba » Пон Яну 25, 2010 3:55 pm

Joro написа::) Тези два - три реда предизвикаха още един въпрос. Какво правите, при липса на компютър - примерно има конзола с дълбокомер. Показва само максималната дълбочина, но без времето което е прекарано там?

не съм лекар и ще се пробвам да налучкам :-) Смятат, че цялото време е прекарано на макс.дълбочина??
Въпроса е как налучкват цялото време
CMAS Diver ***
Аватар
scuba

Мнениеот Vlado Yavachev » Пон Яну 25, 2010 5:20 pm

С часовник. :idea: :)
Затова има часовници с "Helium Escape Valve". (клапан за изваждане на хелия)
Хелия е много по летлив от въздуха и под налягане в барокамера влиза в часовника.
Съответно после трабва да излезе от някъде.
Доколкото знам първите часовници с "Helium Escape Valve" са Rolex Sea-Dweller произведен за Comex.
Аватар
Vlado Yavachev

Мнениеот Joro » Пон Яну 25, 2010 5:44 pm

Освен ако часовника не е и с хронограф - за да отчете времето и да го покаже. Но ако е обикновен? :roll: ? В смисъл - може да се гмуркаш с него, но няма хронограф. Или не е пуснат по една или друга причина.
Joro

Мнениеот Vlado Yavachev » Пон Яну 25, 2010 6:00 pm

Не ти е нужен хронограф.
Най добрия компютър се намира между двете ти уши.
А и все пак говорим за барокамери ако имаш проблем с паметта взимаш лист хартия и молив и пишеш.
В крайна сметка няма значение защото си в ръцете на високо компетенти хора като Др. Шопов (Доки).
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
Vlado Yavachev

Мнениеот Joro » Пон Яну 25, 2010 6:25 pm

Добре, че има хора като него. Моят компютър е с много стар процесор, а и харда му е малък. :)
Въпросът е ако аз съм неадекватен!? Бил съм сам и няма кой да даде информация за времето.
Joro

Следваща

Назад към Водолазна медицина