водолазни центрове и барокамера

водолазни центрове и барокамера

Мнениеот vodolaz-varna » Чет Ное 05, 2009 7:26 pm

имам един въпрос относно водолазните центрове и барокамерите.има ли ограничение на какво разтояние трябва да се намира един водолазен център от барокамера.
vodolaz-varna

Re: водолазни центрове и барокамера

Мнениеот shopov » Чет Ное 05, 2009 7:41 pm

Лично аз не съм сигурен дали при сертифицирането на някой водолазен център има изискване за наличие на барокамера (това може би ще кажат колегите работещи в такива центрове), но естесвено ако такава е налична, това повишава чувствително "реномето" на съответния център. Предвид вероятната нужда от оказване на рекомпресионна терапия, колкото по-близо до центъра се намира барокамерата, толкова по-добре. Транспортирането на пострадалия до барокамерата в рамките на 1 час е "златния стандарт". Но ако това се окаже невъзможно, то принципа е: колкото по-рано, толкова по-добре. В много случаи ползата от рекомпресионната терапия е осезателна, дори ако тя е закъсняла с 5-6 или повече часа.
Аватар
shopov

Мнениеот assen » Чет Ное 05, 2009 8:02 pm

След малко ровене из нета, разбрах, че в Испания барокамера трябва да има на най-много два часа път от мястото където се провеждат гмурканията.
C6H2(NO2)3CH3
assen
икрелаз

Мнениеот vodolaz-varna » Чет Ное 05, 2009 9:01 pm

а при нас дали има такива ограничения
vodolaz-varna

Мнениеот H2O » Пет Ное 06, 2009 6:17 am

Хаха. Много ме развеселихте с тази тема. Това последното май е реторичен въпрос. А ти как мислиш, в банановите републики има ли ограничения и контрол? :lol:
Аватар
H2O

Мнениеот vodolaz-varna » Пет Ное 06, 2009 9:40 am

чесно казано може и да е смешно но все пак става дума за спасяване на човешки животи,и до тук трябва да спрем да се смеем.Незнам дали на някой му е смешно като се публикуват водолазни инциденти поради една или друга причина .В този форум се дискутират доста интересни и полезни неща за стандарти на различните водолазни организации и на запад какво правят ,а едно от най важните неща несе обръща достатъчно внимание според мен .
vodolaz-varna

Мнениеот assen » Пет Ное 06, 2009 10:54 am

Прав си. Недоумявам е силно казано, но се чудя защо в Бургас като областен и морски град няма барокамера? :? Март месец тази година БНАУА споменаваха, че се работи по въпроса, но до къде се е стигнало нямам идея.
Като се има предвид, че активните центрове до колкото ги знам са между Русалка на север и Китен, дори Царево на юг, наличието на барокамера в Бургас е просто задължително. Едно е да пътуваш 60 км до барокамерата, друго е почти 200. Разликата не е малка нали?
Също се чудя, как в меката на дайвинга Созопол, в който също има не малко водолазни центрове, няма работеща барокамера? А и там не се гмурка на плитко. Симеон Гатев старши до колкото знам е разполагал с такава, но какво е станало с нея нямам идея. Сигурно събира прах някъде.

Ако освен във Варна, се сложат в Каварна и в Бургас/Созопол, цялото ни крайбрежие ще се покрие с разумния минимум барокамери, до които може да сте стигне за някакво време по-малко от фаталното.

Предполагам с това си мнение съм "разбъркал лайната" и съм изръсил поредните глупости, но това са въпроси, които касаят всички ни и като любители и като рапанджии и като техничари и като всички други правещи и неправещи мехурчета под водата.
C6H2(NO2)3CH3
assen
икрелаз

Мнениеот vodolaz-varna » Пет Ное 06, 2009 11:08 am

много правилно си го написал ,че "разбъркването на лайната"си е така.
vodolaz-varna

Мнениеот shopov » Пет Ное 06, 2009 9:39 pm

Ще си позволя да добавя още нещо по тази тема с ясното съзнание, че казаното от мен, няма да "зарадва" никой водолаз.
Липсата на барокамери в България се дължи на много причини:
1. Самото съоръжение е доста скъпо за да се закупи и експлоатира само за водолазни нужди. По "белия" свят хипербарни центрове има не само в градовете по морето, където би имало потенциални пациенти с декомпресионни проблеми, но и в повечето големи болници във вътрешността на страните. Те разчитат на доходи от лечението с високо рО2 на пациенти с множество други "неводолазни" заболявания, които представляват често над 95% от общо преминалите пациенти. А някои въобще не лекуват водолазни заболявания (като хипербарния център във ВМА-София).
2. В България лечението в барокамера все още не се дотира от здравната каса (с излкючение на отделни случаи на отравяния, пари за които се отпускат по токсикологични здравни пътеки). Това естествено оскъпява цената на лечението в барокамера. Което прави "нерентабилно" закупуването на частна барокамера, която да се използва само за лечебна рекомпресия на водолази.
3. Поради причините споменати по-горе болниците (дори и големите), които са търговски дружества по Закона за здравните заведения нямат финансов интерес да закупуват толкова скъпо съоръжение, което не може да се самоиздържа, камо ли да се самоизплати.
4. Друг не по-малко важен фактор е, че в България почти няма специалисти по хипербарна медицина, а за да се акредитира една барокамера, то такъв трябва да е наличен. В тази насока Медицинският университет-Варна започна програма за обучение на студенти по проблемите на морската медицина, която занапред се надявам да прерастне и до акредитация и официално разкриване на специалност -морска и хипербарна медицина (каквато има в почти всички напреднали в здравеопазването страни по света).
Така, че за съжаление въпросът с разкриване на нови барокамери в България не е много оптимистичен, докато държавата не създаде финансови механизми,които да облекчат тяхното финансиране и да стимулират разкриването, функционирането и да гарантират качеството на предлаганете медицински услуги в тях.
Аватар
shopov

Мнениеот BNAUA-PR » Съб Ное 07, 2009 11:51 am

След неколкократните нещастни случаи с водолази през 2008, БНАПД алармира държавните институции (Министерство на здравеопазването и бившето Министерство на бедствията и авариите) с искане за поставяне на барокамера в района на южното крайбрежие.Вероятно поради смяната на правителството досега няма официална реакция.След изясняване на статута на “Гражданска защита”, Асоциацията ще поднови опитите.
БНАПД напомня че в момента в България няма нормативна база третираща безопасността на водолазните спускания-спортни и професионални. Асоциацията също така препоръчва водолазни спускания,които изискват стъпаловидна декомпресия да не се извършват на места,които са отдалечени на повече от два часа път до готова за лечебна рекомпресия барокамера.
Аватар
BNAUA-PR

Следваща

Назад към Водолазна медицина