въпрос за апнея

въпрос за апнея

Мнениеот old_troll » Нед Ное 21, 2010 3:41 am

здравейте, гледах клипчетата за апнея , как се гонят под вода по три минути и ми стана много любопитно. три минути са доста време , това въпрос на тренировка ли е. и доколкото знам когато тялото остане без кислород започват да умират мозъчни клетки,тогава всяко задържане на дъха не е ли вредно.
old_troll

Re: въпрос за апнея

Мнениеот shopov » Нед Ное 21, 2010 2:36 pm

Здравей, old_troll, може да прочетеш тази статия(от по-стар мой пост във форума), както и някои коментари по тази тема в раздела за подводно гмуркане и апнея, пак във форума. След това, ако имаш още въпроси ще отговаряме с удоволствие.
http://aquaborn.net/forum/download/file.php?id=791
Аватар
shopov

Мнениеот assen » Нед Ное 21, 2010 7:33 pm

old_troll написа:здравейте, гледах клипчетата за апнея , как се гонят под вода по три минути...

Не мислиу че всичко това се снима на веднъж. Тези 3 мин, са най-малко половин час снимки под водата. Загледай се в счените и ще видиш че те продължават секунди. Едно е да направиш 3-4-5 мин. статична апнея в леглото, друго е 1 мин. плуване под водата.
C6H2(NO2)3CH3
assen
икрелаз

Мнениеот scuba » Нед Ное 21, 2010 8:25 pm

Явно не си го гледал до края, защото там е показано как е снимано всичко. Както каза Асен - правенено е много пъти преди да стане това което виждаш
CMAS Diver ***
Аватар
scuba

Мнениеот old_troll » Пон Ное 22, 2010 12:54 am

"Не мислиу че всичко това се снима на веднъж"- не бях обърнал внимание :))) . Рових с търсачката, но този файл не го намерих . само на един въпрос не отговаря файла , това състояние на достигане на критичната точка вредно ли е за постоянно практикуване.
old_troll

Мнениеот shopov » Пон Ное 22, 2010 6:15 pm

За какво говориш? "критична точка". Ако имаш предвид физиологичното значение на това понятие, то означава: Достигането на определено (критично) ниво на съдържание на въглероден диоксид в тъканите на човека (варира около 50-55 мм Hg). След това поради естеството на физиологичното въздействие на СО2 , най-вече върху мозъка, настъпва загуба на съзнание. Така, че т.нар. "критична точка" естествено, че не е добре да се достига въобще. Човек трябва да диша, за да постъпва кислород до тъканите му и така да живее.
Аватар
shopov

Мнениеот scuba » Пон Ное 22, 2010 9:46 pm

Явно говорим за т.нар. "Първа" и "втора" критична"
Насищането на въглероден диоксид в малкия мозък достига дадени нива, където желанието за вдишване е голямо (първа критична). След определено време, изчезва желанието за дишане - всички му викат "втора критична". ДО КОЛКОТО съм чувал (не практикувам апнея) втора критична може да достигне до около 30-40 сек - време в което тялото не изпитва нужда от дишане.
Не знам дали е вредно, но поне искам да изясним терминологията
CMAS Diver ***
Аватар
scuba

Мнениеот assen » Пон Ное 22, 2010 10:26 pm

Аз съм се давил в басейн и нещата са до някъде субективни. Доста зависи от волята. Минавал съм в басейна съм през спазмите (на шведския), после топлината и мисълта, че няма нужда да дишаш - т.е. преодолял съм от инат порива за вдишване. Как излязох на повърхността и как си взех въздух не помня. Може и някой да ми е помогнал. Ако си сам, това може и да е последното ти действие на този свят. След това едно "блато" със Св. Петър и Натанаил.
Ако искаш да практикуваш апнея, най-добре си намери учител. Ако не можеш, дапочни като начало да четеш нариба.цом. Обърни внимание на написаното от Булти и още един двама корифея на апнеята.
C6H2(NO2)3CH3
assen
икрелаз

Мнениеот gre6nik » Пон Ное 22, 2010 10:45 pm

В "нариба.цом" не съм влизал и незнам какво има написано за апнеята (а аз я практикувам по-често от скубаренето) така че ще погледна и там, но в харпунджийския сайт "спиърфиш.орг" има мнооооого по темата и е хубаво да го прочетеш преди да започнеш да се занимаваш.
Живота не се мери с броя на вдишванията а с миговете които спират дъха ти - сентенцията е на Джордж Гарлин - но ми харесва :)

http://iqtest.bg/ref.php?cid=802
Аватар
gre6nik
повдигач

Мнениеот old_troll » Вто Ное 23, 2010 8:49 am

благодаря за инфото.ще разгледам , четене му е майката:))
old_troll

Следваща

Назад към Водолазна медицина