Уши, нос, гърло :)

Уши, нос, гърло :)

Мнениеот nopain » Чет Окт 28, 2010 10:40 am

Здравейте, извинявам се предварително за няколкото новобрански въпроса, които ще задам, но го правя само тук :) Преди няколко дни си дойдох от Хургада, където гмурнах за първи път с екипировка. Общо взето беше перфектно (имам мноооого добри снимки), обаче още от втория метър болката в ушите беше брутална... Влизах с инструктор и спирахме постоянно уж да изравнявам, поминаваше по малко, но при всяко слизане болеше много. Не съм влизал на повече от 8-10 метра. Като излязох, продължи да ме боли, а при второто гмургане беше още по_силно. Вчера бях на лекар и сега съм на антибиотик :) Болка нямаше последните дни, но и двете ми уши са доста заглъхнали и освен антибиотика съм на капки за уши, морска пяна за носа, ACC и др. :D Възпаление на средното ухо. С шнорхел влизам доста повечко, имало е болка, но не толкова рано и не толкова силна... Тъй като заминах леко хремав и грипав, вероятно това е подсилило ефекта... самолети, хрема, гмуркане, смяна на климат... не знам. Имаше обаче още няколко българи с мен, които също гмуркаха за първи път и бяха напълно здрави - на антибиотик са и те. Със същия проблем. Имате ли представа на какво се дължи и как да го избягвам? Надувах ушите със стиснат нос, преглъщах... И въобще правех всичко, на което ме беше научил инструктора.
Вторият ми въпрос е само за тези, които имат време и им се занимава :) Scuba, ако се заемеш ти, още отпреди ти дължа 4 бири, сега ще станат 8 :))) Така че по_добре някой друг :D Като влизате на повече от 10-15 метра, при излизането трябва да се изравнява също... Как се прави? Според дълбочината на гмуркането ли зависят метрите за спиране, като се спре, какво се прави и въобще каквото се сетите да ми обясните, все ще ми е много полезно... Предварително благодаря и се извинявам за романа. Поздрави!
Аватар
nopain
Diving with the Death

Re: Уши, нос, гърло :)

Мнениеот climberche » Чет Окт 28, 2010 11:32 am

Аз да отогворя на бързо - проблем при изравняването и болката в ушите, както си отбелязал, може да се яви от запушените канали в следствие на хремата. Допълнително проблема се изостря от водата и неподсушаването на ушите с лек спиртов разтвор за дезинфекция. Можеш да прегледаш и ТУК! за различните техники за превенция от баротравми на средното ухо.

Ако проблемът е лек, при започваща болка, решението е издигане с метър нагоре и пак опит, ако не стане след още малко време - прекратяване на спускането и консултация с лекар...

Надявам се други колеги да допълнят и да сме ти били от полза!
Бирата е най-великото изобретение. Колелото също не е зле, но не върви с пържени картофки.

https://www.facebook.com/groups/56623838751/

Инструктор NAUI №54379
Аватар
climberche
икрелаз

Мнениеот scuba » Чет Окт 28, 2010 11:38 am

Oще инфо относно изравняването и проблемите

Иначе АЗ как процедирам ако имам хрема...преди да вляза напълвам шепите с морско вода и шмръквам здраво през носа.. отпушва всичко за секунди...после няма проблеми при гмуркането..А за изравняването при излизане съм ти писал ЛС
CMAS Diver ***
Аватар
scuba

Мнениеот batmilko » Чет Окт 28, 2010 11:50 am

сперта/автършейва в ушите доста хора го отричат, но в случаите, в които не съм ползвал след гмуркане, съм съжалявал доста...
за тва, след гмуркане малко деним в ушите, хем топли, хем чисти... иначе после се чудиш с кое ухо да чуваш :-?
CMAS*
Nitrox
Аватар
batmilko
observer

Мнениеот nopain » Чет Окт 28, 2010 12:14 pm

Благодаря на всички! Проблемът обаче е същия и при хората без никаква хрема. След първото влизане казах, че още ме боли и ги питах дали е добра идея да влизам втори път - казаха ми "пробвай". Пробвах и пак ме болеше. Струваше си де, но ако беше без болка, щях да се насладя повече определено. Сега с тия капки имам чувството, че ставам все по_глух :D Иначе лекарката каза, че всичко ще е ОК, само да не гмуркам в следващите 15 дни... :) Дайв центъра е Black shark - много стабилни пичове! Имам телефони и мейли, ако някой има интерес.
Аватар
nopain
Diving with the Death

Мнениеот Simeon Gatev » Чет Окт 28, 2010 1:42 pm

Ако си се гмуркал с хрема си вкарал секрети в средното ухо и може да си направил възпаление- лекува се с антибиотици, не с капки!
За болката при излизане- ривърс блок вследствие на същите тези секрети.
Смени си инструктора, който те е гмуркал с хрема и подобни, както и ушния лекар, който те лекува с капки..!
Ако ти трябва още помощ или съвет, обади се.
Аватар
Simeon Gatev

Мнениеот scuba » Чет Окт 28, 2010 3:02 pm

Simeon Gatev написа:..
Смени си инструктора, който те е гмуркал с хрема и подобни, както и ушния лекар, който те лекува с капки..!
..

:handshake:
CMAS Diver ***
Аватар
scuba

Мнениеот nopain » Чет Окт 28, 2010 3:09 pm

О, капките са малка част :) На антибиотик съм 5 дни - Zinnat. Честно казано, инструктора не знаеше, че имам хрема, ама аз съм си виновен, че не му казах явно... Както и да е, добре, че няма нещо фатално. Ще внимавам повече другия път. Важното е, че започнах! А в Хургада много ми хареса и определено ще ходя винаги при възможност. Мерси на всички! :snorkel:
Аватар
nopain
Diving with the Death

Мнениеот gre6nik » Чет Окт 28, 2010 3:39 pm

Ако имаш проблеми със секрети в носа и синусните кухини ти препоръчвам една процедура - ЖалаНети - промивки на носа с подсолена вода (до ниво на физиологичен разтвор) чрез каничка с малко по-специална форма на чучура.
http://www.youtube.com/watch?v=maehM5dt ... ature=fvwp
Процедурата е напълно безболезнена и много полезна :)
Живота не се мери с броя на вдишванията а с миговете които спират дъха ти - сентенцията е на Джордж Гарлин - но ми харесва :)

http://iqtest.bg/ref.php?cid=802
Аватар
gre6nik
повдигач

Мнениеот nikokatani » Чет Яну 13, 2011 8:48 pm

МОЖЕШ ДА ПРОБВАШ И ТОВА http://www.chemical-records.co.uk/sc/se ... rack=DFF05
mod scuba: Тук се пише с малки букви. Главните ги използваме само в началото на изречението
nikokatani

Следваща

Назад към Водолазна медицина