Повръщане в регулатора

Повръщане в регулатора

Мнениеот deep_blue » Съб Апр 24, 2010 11:39 am

Интересен линк към темата:
http://divertodiver.scubadiving.com/tm.aspx?m=182888
Изглежда има натрупани доста смъртни случаи поради повръщане под вода.

Petri NM, Stipancevic H, Sutlovic D, Gojanovic MD
Death of a Scuba Diver Caused by Vomiting and Panic: A Case Report. [JOURNAL ARTICLE]
Am J Forensic Med Pathol 2010 Feb 25.

Конентарите под линка са особено полезни за начинаещи водолази как да реагират в подобен случай.
deep_blue

Re: Повръщане в регулатора

Мнениеот gtsh » Пет Юли 30, 2010 4:31 pm

Благодаря!
Това изглежда едновременно гадно, интересно, и много важно! Струва ми се че първото нещо което бих направил (с 11те си дайва зад гърба) е да извадя регулатора. И рибките щяха да получат една допълнителна порция.
Мерси за статията!
gtsh

Мнениеот assen » Пет Юли 30, 2010 8:46 pm

Коментарите са полезни, но не всеки вдява ингилизки, а е добре и да прочетем какво мисли по въпроса родния водолаз. мисля, че повръщането под вода не се учи в курса.
C6H2(NO2)3CH3
assen
икрелаз

Мнениеот vesurio » Нед Авг 01, 2010 10:45 pm

Не съм много добър с английския затова не прочетох какво пише на посочения линк, но това да се вади регулатора от устата споре мен е грешка, защото след повръщане винаги следва порив за вдишване който е неконтролируем и резултата би бил с фатални последици.
My wife said if i don`t quit diving she is going divorce me.God i`m going to miss her
CMAS DIVER ***
Аватар
vesurio

Мнениеот gtsh » Вто Авг 03, 2010 5:05 pm

vesurio написа:Не съм много добър с английския затова не прочетох какво пише на посочения линк, но това да се вади регулатора от устата споре мен е грешка, защото след повръщане винаги следва порив за вдишване който е неконтролируем и резултата би бил с фатални последици.

Именно това съветват и колегите от divertodiver. По повод на един загинал водолаз, за когото много трудно и след дълго разследване се установило, че се е удавил вдишвайки вода след повръщане. Там казват, че ако усетим че ни се повдига, в никакъв случай да не вадим регулатора от устата. Това е по причината която и ти споменаваш.
Едно от мненията също така обръща внимание на факта, че носа ни също е единия от пътищата защото носоглътката е сврзана. Така че евентулано маската също ще се изцапа. Не трябва да изпадаме в паника, трябва спокойно да изчакаме да повръщането ни да премине, а след това можем лесно всичко да почистим. Още под водата.

В мненията там се шегуват че повърналия водолаз получава бонус - облак от рибки, които веднага се събират на пир. По- горе аз продължих този майтап. Ако без да зная правилната техника извадя регулатора, ще последвам съдбата на загиналия водолаз. Това казах.
Поздрави!
gtsh

Мнениеот assen » Вто Авг 03, 2010 5:52 pm

А не е ли добра идея, ако усетми, че има вероятност от скорошна ерупция на снощтната шопска, да извадим основния и да лапнем октопуса? Все пак се предполага, че той е с по-просто устройство и евентуално ако се напълни порядъчно с булашик няма да се издъни лошо? Ами ако вдишаме повърнатото останало в рега?
C6H2(NO2)3CH3
assen
икрелаз

Мнениеот sas » Сря Авг 04, 2010 7:11 pm

На мен ми се е случвало и мога да кажа, че определено е много неприятно. Нямах време да мисля дали да сменям осносвния с октопуса. Нямах много опит в гмуркането. Просто ми изплува разговора с инструктора- "кихаш, кашляш, повръщаш в регулатора". Само успях да бутна бъдито си и му дадох знак да ме гледа.... После нахраних рибките..
sas

Мнениеот Evgeny » Сря Дек 01, 2010 8:40 am

Не сам го правил още ама мойте приятели които са го правили казват ,че най-добрия начин е да повращаш в октопуса и да purging (незнам българската дума) едновремено.Имам предвид действието когато натискаш бутончето отпред на регулатора .(как се казва това на български) ?
Аз сам се учил на англииски и малко ми е зле българската терминология та помагайте моля.
Evgeny

Мнениеот scuba » Сря Дек 01, 2010 3:00 pm

Evgeny написа:..purging (незнам българската дума) едновремено.Имам предвид действието когато натискаш бутончето отпред на регулатора .(как се казва това на български) ?
..

байпас
CMAS Diver ***
Аватар
scuba

Мнениеот assen » Сря Дек 01, 2010 5:28 pm

Т.е. да ти натика обратно повърнатото ли? Ми ако се удавиш в собствената си салата от снощи? Не е ли опасно?
C6H2(NO2)3CH3
assen
икрелаз

Следваща

Назад към Водолазна медицина