Случай на кислородна токсичност

Re: Случай на кислородна токсичност

Мнениеот deep_blue » Пет Апр 16, 2010 12:35 am

Ако някой тръгне към дъното при гърч или загуба на съзнание по ред причини не е ли по-добре да си лице в лице с него и с някакъв карабинер да го закотвиш към себе си?

Така може би ще е по-лесно да регулираш както своята, така и неговата плаваемост, особено ако изпадналия в безсъзнание използва нещо като инфлатор i3, който ако си от към гърба му е трудно да се достигне. Освен това ако си маска в маска с него ще можеш да следиш дали в някой момент ще дойде в съзнание, това все пак може да ти покаже, че ситуацията не е безнадеждна и можеш да забавиш изплуването без да рискуваш баротравма.

Карабинерите част ли са от стандартното водолазно оборудване на техническите водолази?

До колкото разбирам при тях всеки излишен грам тежест се избягва, но има такива карабинери например от спелеотитан, които са доста леки и надеждни.

Дали някой знае за dive компътър, който електронно да регулира плаваемостта на BCD-то и да следва безопасен профил на изплуване на водолаза, в случай че самият водолаз изпадне в безпомощно състояние?

Такава електроника може да се направи, просто е нужно да има електронно управляем винтил на инфлатора, който да се координира с dive компътъра ( dive компътъра следи налягането в бутилката, дълбочината и други параметри като например сърдечна дейност, кислородно съдържание в кръвта-има светлинни сензори допиращи се до кожата, които могат да определят кислородно съдържание в кръвта без да се взема къвна проба). Ако даден водолаз използва целолицева маска и подобен dive компютър с emergency алгоритъм и електронно управляем инфлатор то вероятността от удавяне намалява. Компютъра в момента в който определи, че водолаза е в безпоможно състояние предприема курс на контролирано изплуване с минимален риск от баротравма. Разбира се, тука идва момента, че и самият регулатор трябва да може да се контролира от компютъра и да подава регулярно въздух. Като цяло идеята според мен е реализуема. Ще се радвам ако изкажете вашите конструктивни мения за плюсовете и минусите на такава система.
deep_blue

Мнениеот milen » Пет Апр 16, 2010 2:33 am

H2O написа:... При всички положения важно е преди да се впуснеш да спасяваш някой гърчещ се колега е да погледнеш на каква дълбочина си и какво дишаш, защото може да си следващия. :older:

Гмуря си зна4и на 30 м на някой отвесен риф и си щракам снимки. Дишам EAN36 от едини4на бутилка - тоест не съм отишъл да правя техни4еско спускане.
Слу4айно забелязвам някой който о4евидно е в беда, оба4е той е долу на 60 м.
При EAN36 на 60 м имам ppO2 = 2,52.
Колко от вас смел4аци би ско4ил да помага като се знае 4е може да е следващия?
Аватар
milen
Дарт Вейдър

Мнениеот H2O » Пет Апр 16, 2010 6:29 am

Точно това им се чудя и аз! Как изведнъж се самопровъзгласиха за големи смелчаци готови да спасяват на всяка цена. На приказки всичко е лесно и ефирно, ама като се стъжни ситуацията да ги видя аз тогава толкова ли ще им стиска да си пъхат главите в устата на лъва? :roll:

Аз съм учавствал във и водил доста курсове за спасители. Там навсякъде учат хората, че първа стъпка на всяко спасително действие е преценка на ситуацията и риска. Когато може нещо да се направи, дори и с минимален шанс за успех, съветваме хората да го направят от чиста човещина без да се чувстват длъжни или обвързани. Обаче ако това ще подложи живота им на сериозна опасност, тогава е безрасъдно да се правят на герои.

Ето един класически пример:

В курса за спасители се упражняват различни техники за помощ на давещ се водолаз на повърхността, който не реагира на команди. Идеята е да му излезеш изотзад (било то с джудо хватки или с подход под вода), да му освободиш тежестите и напомпиш жилетката като захванеш бутилката му между краката, така че да не може да се обърне да те гепи, и т.н. Добре обаче ако той е доста по-едър от теб и млати яко чуковете с пълна сила, тогава има сериозен шанс да не успееш да го овладееш и да те забута под водата до удавяне. Тогава какво? Е ми официалната препоръка е да го оставиш да се дави като се опиташ да го водиш от разтояние към брега. Ако загуби съзнание, чак тогава можеш да установиш физически контакт.

Извод? Спасяване - да, абсолютно. НО само ако може да се направи без значителен риск за живота! Когато спасителя стане жертва, той не само не може да помогне на първата жертва, ами удвоява трагедията. Такова е реалното положение, дами и господа! Този сценарии, където безстрашният герой се хвърля в акция и спасява положението минавайки на косъм от смъртта, го има само в Холивудски филм!

Абе за какво въобще трябваше да се спори тук? Не може ли да имаме поне една темица в тех раздела без там някой да се провикне че другите са в грешка, безотговорни, и т.н.? Дори и тази тема, която пуснах с най-добри намерения за споделяне на информация, успяхте да осерете! Ще вземат да си помислях хората, че техническите водолази само се джафкат помежду си до безкрай за глупости! Ама че и реклама на спорта! :roll:
Аватар
H2O

Мнениеот Vlado Yavachev » Пет Апр 16, 2010 7:51 am

Включих се след горепосочения ти цитат за които още не знам дали си осъзнал колко е нелеп.
Това е все едно някой да ти подаде сигнал че няма въздух и ти да му кажеш чакай мако да си проверя дълбочината да намеря къде е север и да изчисля посоката и скоростта на течението, тогава може би.

Що се отнася до слагането на регулатор обратно в устата или не това е безкрайно дълга спорна тема.
Накратко моята позиция която не съм измислил аз има следната логика.
Както Доки писа в предишен пост по време на конвулсии в дробовете нищо не влиза или излиза било то въздух или вода. За това не трябва да се променя дълбочината. В момента когато конвулсиите свършат обикновенно до 2мин и ченето релаксира имаш шанс да вкараш 2та степен ако изобщо е била изплюта. Бедстващия може да глътне малко вода но не достатъчно да се удави. Процента за оцеляване не е голям но реален. Ако бедстващия продължи да диша нормално, дори е възможно да се извърши голяма част от декомпресията.
Ако конвулсиите продължат повече от 3-4 мин тогава сценария е съвсем различен.
Без да се замислям се сещам за поне 3 добре документирани инцидента имали щаслив край по този начин.

Най вероятни причини за Кислородно Токсичен Удар на открит цикъл са:

Най лошия случаи е когато това стане на дъното. Най вероятната причина е богат дънен микс.

След това при минаване на деко газ и дишане на кислород или друг деко микс на погрешната дълбочина.

Последния по благоприятен вариант е на 5-6я метър към края на декомпресията и прекалено натрупване на централната нервна система през цялото гмуркане.

Също така опасност има и при няколкодневно поредно натоварване на централната нервна система

При апарати със затворен цикъл при невнимание може да се случи по всяко време.

По горните три поста оставам без коментар
Аватар
Vlado Yavachev

Мнениеот H2O » Пет Апр 16, 2010 7:22 pm

Е ми Владо, ти си го изтълкувал това като абсолютизъм. А в нашия спорт нищо не е даденост. Ако ми е на една ръка разтояние и почне да конвулсира, много ясно че ще го сграбча преди да преценявам другото. Но при други обстоятелства, където първите няколко секунди не променят нищо, по-правилно е да хвърля един поглед на обстановката. Една формула дето да е най-права при всички положения няма! И рискът трябва да се преценява винаги някъде в началото на спасителните действия!
Аватар
H2O

Мнениеот nekromant » Нед Апр 18, 2010 1:13 am

Писах по-рано днес, но или заради лошия ми интернет или заради "стирката" на някои хора, мнението ми липсва. Ще бъда много кратък.
Николай, в по горните си постове разбирам, че ме определяш като некомпетентен за да коментирам тази тема. Ти в ролята си на форумен драскач даваш тази квалификация за мен, а HSE и IMCA ме оторизират да извършвам спасяване на водолази на места и в случаи, които на теб ти разрешават да гледаш само на картинки и в youtube. Моето обучение само за SCUBA спасител бе 2 седмици и интруктори ми бяха същите които обучават професионалните спасители, като програмата се застъпва. Разликата м/у мен и последните е, че те са обучени да скачат от хеликоптери и някои други специфични неща, а аз съм обучен да спасяв водолази също и на surface supplied, freeflow екипировка, отворени звънци, затворени звънци и т.н. Същите тези HSE и IMCA приравняват твоите водолазни квалификации до CMAS**. Вече години, почти всеки работен ден заемам мястото и на Stand By Diver (резервен/спасителен водолаз, който в случай на нужда трябва да достигне бедстващия водолаз и да му помогне). Методиката на работа която посочи Владо съвпада с тази която използват професионалните спасители и критериите които взима предвид са същите които взимат професионалистите при коментираните ситуации! Мисли преди да пишеш глупости и да даваш квалификации!
Ще те оставя да гониш висок личен статус и няма да пиша повече по тази тема, смятам го за безмислено.
На Милен примера и разсъжденията също ще пропусна.
По темата, когато на някой му дойде времето да учи за кислородната токсичност по време на курс и спасяване на бедстващи водолази, дано да попадне на точния инструктор, за да се научи кое е правилно и кое не. Тогава хората ще знаят, от този форум и плявата в него няма смисъл, така мисля аз! Лесно е да си силен на приказки в даден форум, но действителноста е по-различна!
Поздрави на всички!
Approximately 29% of the Earth is land,the rest is ours...
Аватар
nekromant
Първо предупреждение

Мнениеот H2O » Нед Апр 18, 2010 10:05 am

nekromant написа:Лесно е да си силен на приказки в даден форум, но действителноста е по-различна!

Напълно съм съгласен! Аман вече от това безгранично комерс самочувствие! Кога най-сетне ще проумеш, драги, че комерс водолазенето и спортното водолазене са коренно различни и не могат да се слагат на един кантар? Това все едно да почнеш да ми разправяш, че шофьорът на ТИР е по-добър шофьор и познава по-добре правилата на движение от шофьора на лека кола. Пожелавам ти някой ден да спреш да се конфронтираш на този форум и да дадеш градивно мнение.

:sun
Аватар
H2O

Мнениеот scuba » Нед Апр 18, 2010 10:07 am

nekromant написа:Писах по-рано днес, но или заради лошия ми интернет или заради "стирката" на някои хора, мнението ми липсва.!

Стирка тука не е играла!!! Обвинявай си нета!!!
CMAS Diver ***
Аватар
scuba

Мнениеот nekromant » Нед Апр 18, 2010 11:26 am

Извинявай Викторе!
Николай, SCUBA-та си е SCUBA, О2 натравянето и удавянето са с едни и същи симптоми, последици и т.н. и при професионалните водолази и при спортните. Скороста на изплуване също. Не дей да поставяш граници м/у неща които не разбираш!
Approximately 29% of the Earth is land,the rest is ours...
Аватар
nekromant
Първо предупреждение

Мнениеот paunoff » Вто Апр 20, 2010 5:23 pm

H2O написа:...Миналото лято имаше няколко загинали на Арапя, мисля че Юли месец беше. При бурно море дете и баща му попадат в зоната на разбиващите се вълни. Двама добри плувци скачат да ги спасяват (без да помислят за риска). По чудо спасяват детето, но бащата и двамата спасители се удавят. Крайният брой загинали - трима! Геройство или лудост? Ти би ли скочил ако знаеше, че отиваш на почти сигурна смърт и шанса да спасиш човека е минимален? :roll:

Ти не знам от базата на какъв опит говориш, но аз три пъти съм спасявал водолази от удавяне. Известен риск съм поемал, но никога и прекален! Стига си се бил в гърдите какъв си велик и колко добре познаваш "правилата". Повярвай ми, когато нещата се оплескат здраво, правила няма!

И като не искаш да ядеш ***** тук, защо въобще се обаждаш? Май само си приказваш врели-некипели заради занимавката, мен ако питаш! :dontknow:

Запознат ли си в дълбочина с подробностите относно трагедията, която толкова нелепо даваш за пример. Познаваш ли някой от загиналите ДОСТОЙНИ МЪЖЕ, които аз ще нарека с простичката дума ГЕРОИ?
Аватар
paunoff
Първо предупреждение

ПредишнаСледваща

Назад към Водолазна медицина