Случай на кислородна токсичност

Re: Случай на кислородна токсичност

Мнениеот deep_blue » Вто Апр 13, 2010 9:28 am

А как се реагира на гърч от кислородна интоксикация ако си с целолицева маска? Има ли достъп от вън до бутона на регулатора на целолицевата маска, за да се подава регулярно въздух на нуждаещия се? Как се сменят степени с целолицева маска?
deep_blue

Мнениеот Vlado Yavachev » Вто Апр 13, 2010 5:25 pm

H2O написа:...При всички положения важно е преди да се впуснеш да спасяваш някой гърчещ се колега е да погледнеш на каква дълбочина си и какво дишаш, защото може да си следващия. :older:

Това е последното нещо което трябва да ти мине през ум да направиш.

1. Трабва хванеш водолаза изпитващ кислороден гърч. Ако не го направиш веднага той може да поеме към дълбините.
2. Да осигориш че има регулатор в устата. Ако си го хванал преди да го е изплюл придържаш регулатора и леко подаваш с баипаса, независимо че диша погрешия газ.(Кислордния гърч няма да те убие но удавяне и белодробна емболия ще.)
Ако регулатора е извън устата тогава натикваш регулатора които ти дишаш.
3. Както Др. Шопов писа по горе бавно изплувате като бедстващия водолаз е пред теб. Изпускаш въздуха от собственото си крило и контролираш плаваемостта и на двамата с неговото.

Тези упражнения ги правим от Интро ниво, много са важни и могат реално да спасят човек. Тренират се често за да бъдат инстинкт.

Що се отнася до целолицевата маска там няма опасност за удавяне зашото е закачена за лицето ти. Затова е задължителна при подводна рекомпресия

просете правописните грешки исползвам кирилизатор
Аватар
Vlado Yavachev

Мнениеот H2O » Сря Апр 14, 2010 12:56 am

Е ми според ПАДИ и ТДИ, веднъж падне ли му регулатора от устата е безсмислено да се опитваш да му натикаш регулатор обратно. Приоритета е да го докараш до повърхността максимално бързо след приключването на гърча. Ако нямаш възможност да изплуваш с него, просто го пускаш нагоре и сигнализираш с червен парашут по възможност. Вярно, има опасност да закесони и какво ли не още, но остане ли под вода със сигурност е умрял. Поне на повърхността има някакъв шанс да го реанимират.

Тренирал съм го ваденето на технически водолаз по контролирания метод, който описвате. Но той е приложим единствено ако интоксикирания има дишане или опита да му се натика регулатор в устата и да се продуха някак си магически е успял да резултира във възстановяване на спонтанното дишане. Демек, крайно благоприятни условия! Реалността със сигурност е далеч по-сбъркана от това. Всъщност моят инструктор си го наричаше това упражнение "вадене на труп", което май е най-близо до истината.

В крайна сметка, надали има една формула за спасяване приложима за всички случаи. Каквото и да си говорим е чисто теоритично. На практика, изпаднели някой в състояние на кислотодна токсичност, той си е заминал на 95% (5% му давам единствено ако някой се намеси решително и своевременно). Каквото и да правим, не бива в никакъв случай да рискуваме живота си за някой, който почти със сигурност е при Св. Петър! Определено трябва да се опитаме да го възпрем да "изплюе" регулатора. Ако това вече се е случило, може да пробваме да му натикаме регулатор, ама ако не става няма смисъл да се борим. Без дишане, приоритетът е определено да се изкара жертвата на повърхността час по-скоро.

При гореописания случай реакцията на спасителя е била (очевидно успешна) да изчака да поспре конвулсията. Тъй като жертвата още в началото е бил изплюл регулатора, спасителя не е направил опит да му вкара друг а просто го е изтеглил до повърхността максимално бързо в рамките на минута-две. Можеби точно заради тези действия той е оживял. В една техническа книга на Bill Nadeau имаше още един описан случауй на спасен човек от токсичност. И там спасителя не е успял нито да вкара регулатор в устата на жертвата нито дори да контролира плаваемостта му, която е станала неконтролируема в цялата тарапана. Просто се е опитал да му забави изплуването до колкото е било възможно и по чудо последния е оживял. Но такива случаи са крайно рядки!

Целолицевите маски не са много приложими при техническите спускания, тъй като малкото от тях, който позволяват да се сменят регулаторите под вода, за сега не са особено практични или удобни.

Кислородната токсичност под вода е смъртоносна и трябва да се избегне на всяка цена!
Аватар
H2O

Мнениеот H2O » Сря Апр 14, 2010 1:14 am

Ето цитати от учебника за нитрокс на ПАДИ, учебника за технически водолази на ПАДИ/ДСАТ, и учебника за нитрокс на ТДИ:
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
H2O

Мнениеот nekromant » Чет Апр 15, 2010 4:46 pm

H20:
Каквото и да правим, не бива в никакъв случай да рискуваме живота си за някой, който почти със сигурност е при Св. Петър!

Направо ме учудваш какви ***** ражда главата ти и с каква смелост ги пишеш на всеуслошание!!!
Ти имаш спортна,спасителна степен нали, чувал ли си за правилото че: "водолаз е жив до доказване на противното от медицинско лице (НА ПОВЪРХНОСТА!)" и ти би трябвало да му окажеш нужната помощ до пристигането на това лице, дори и да не вярваш, че е жив или ще оживее. В подобни случаи има хора които действат правилно и такива които действат грешно, има доблесни мъже които рискуват и подлоги като теб Николай които спасяват себе си за да "не са следващите". Ето ти един клип да се научиш как постъпват истинските мъже които знаят какво е доблест:

http://www.youtube.com/watch?v=LZ4mxRC20uA

"Ferreras stationed safety divers from the surface all the way to the targeted depth, at least four of them breathing from scuba tanks. Those measures were in sharp contrast to the day Mestre died when only one scuba diver, Pascal Bernabe, was available to rescue her.Risking decompression sickness, Bernabe carried the unconscious Mestre from more than 400 feet deep halfway to the surface to hand her over to Ferreras. Free divers were stationed at the surface, but no one was posted mid-water to relieve Bernabe."
http://www.cdnn.info/safety/s031020a/s031020a.html

Да го превеждам ли за всички? Можете да немрите още по подробна информация в интернет.
Вземете се образовайте и мислете преди да пишете, че хората ви четат мненията и някой ще ги вземе за чиста монета. Няма да те храня повече Николай, твърде жалък си за мен! Вземи пак да бълваш плява, че имам лично отношение към теб, навик ти е!
И ебем ти правилата на форума, говорим за сериозни неща, а както съм ви казвал ***** си е *****, колкото и некултурна дума да е! Аман от форумни водолази и от плява в стил "copy - paste"!
Approximately 29% of the Earth is land,the rest is ours...
Аватар
nekromant
Първо предупреждение

Мнениеот nekromant » Чет Апр 15, 2010 4:54 pm

И ВЪВ ВОДОЛАЗНАТА МЕДИЦИНА И МЕТОДИКА НА РАБОТА НЯМА ТЕРМИН "ПОЧТИ СИГУРНО УМРЯЛ (който почти със сигурност е при Св. Петър)". Няма да искам да ми обясниш тази твоя терминология, защото не искам да ти чета *****! ПРИ ВСИЧКИ СЛУЧАИ ВОДОЛАЗЪТ Е 100% ЖИВ ДО ДОСТИГАНЕ НА ПОВЪРХНОСТА! ТАМ ВЕЧЕ СЕ ПРАВИ НАЧАЛНА ДИАГНОЗА, КОЯТО ОПРЕДЕЛЯ МЕТОДИКА НА ДЕЙСТВИЯТА СЛЕД ИЗВАЖДАНЕТО МУ ОТ ВОДАТА! Няма да задълбочавам в това, просто няма смисъл, който е изкарал пълен курс, при точния инструктор знае много добре кое как е. Аз се уморих да пиша тук и да ям после ***** на администратори и приятели!
Дано никому не се налага да реагира на подобни ситуации и мислете кой вие е партньор, че да не вземе в ситуация застрашаваща вашето здраве, да хукне да спасява себе си!
Approximately 29% of the Earth is land,the rest is ours...
Аватар
nekromant
Първо предупреждение

Мнениеот H2O » Чет Апр 15, 2010 6:30 pm

Ти пък за какво се палиш пак бре? Някой да е казал, че не бива да спасяваме някой изпаднал в беда? Факт обаче е, че основен принцип от всички спасителни курсове е, че спасителни действия се предприемат единствено ако преценим че няма сериозен риск за нашия живот от това. Първото нещо което се прави винаги е преценка на риска. Няма по света закон, който да създава отговорност хората да спасяват някого с риск за живота си! Такава саможертвеност не се очаква дори от професионалните спасители. Не ме карай да ти вадя учебници и други за да ти показвам, че това да не се поема излишен риск се преподава официално в курсовете за спасители! :rules:

В случая с Бернабе, не мисля че е поел сериозен риск. Както пише, той я е вдигнал само на половината дълбочина до повърхността. Със сигурност човекът е бил наясно, че от там нагоре рискът за него е твърде висок. Съмнявам се Паскал да е човек, който би поел излишен риск! Мисля че така описаните му действия са напълно адекватни и точно преценени. Повечето хора биха постъпили по същия начин. Така че не ми го давай за пример на супермен (в случая)!

Миналото лято имаше няколко загинали на Арапя, мисля че Юли месец беше. При бурно море дете и баща му попадат в зоната на разбиващите се вълни. Двама добри плувци скачат да ги спасяват (без да помислят за риска). По чудо спасяват детето, но бащата и двамата спасители се удавят. Крайният брой загинали - трима! Геройство или лудост? Ти би ли скочил ако знаеше, че отиваш на почти сигурна смърт и шанса да спасиш човека е минимален? :roll:

Ти не знам от базата на какъв опит говориш, но аз три пъти съм спасявал водолази от удавяне. Известен риск съм поемал, но никога и прекален! Стига си се бил в гърдите какъв си велик и колко добре познаваш "правилата". Повярвай ми, когато нещата се оплескат здраво, правила няма!

И като не искаш да ядеш ***** тук, защо въобще се обаждаш? Май само си приказваш врели-некипели заради занимавката, мен ако питаш! :dontknow:
Аватар
H2O

Мнениеот Vlado Yavachev » Чет Апр 15, 2010 7:22 pm

Ники Явор се пали защото пишеш грешна информация.

H2O написа:... При всички положения важно е преди да се впуснеш да спасяваш някой гърчещ се колега е да погледнеш на каква дълбочина си и какво дишаш, защото може да си следващия. :older:

H2O написа:... На практика, изпаднели някой в състояние на кислотодна токсичност, той си е заминал на 95% (5% му давам единствено ако някой се намеси решително и своевременно).

Не съм сигурен от къде имаш тази статистика но ти гарантирам че процента е значително по голям.
Дори да приемем че има 5% шанс за оцеляване как решаваш че бедстващия не е в тях.
Също така едва ли биха отцеляли ако ги истреляш като балистична ракета нагоре.
НИКОГА НЕ ТРАБВА ДА СЕ ПРЕДАВАМЕ.
Естествено риска трябва да бъде преценен но ако трябва да избирам между 1ва степен закесоняване или живота на близък приятел аз лично не бих се замислил
Методиката на спасяване е много дълга тема която не се учи в Интернет.
Аватар
Vlado Yavachev

Мнениеот H2O » Чет Апр 15, 2010 8:31 pm

Владо, пак повтарям... Аз не казвам, че не бива да се прави опит за спасяване, а че трябва да се преценява рискът когато се предприемат действия. Това са ме учили моите инструктори. Не виждам какво погрешно има в това! По-грешно според мен е да оставим рискът да е последното нещо, което ни минава през ума!

Ти казваш че трябва да му натикаме регулатор в устата. Всичките източници, с който съм запознат, казват че не трябва да губим време с това. Излиза, че ти даваш грешна информация, но аз не съм тръгнал да те обвинявам, нали? Не бих изключил това да опитам да натикам регулатор в устата на жертвата, но се съмнявам да има успех и за това не смятам че задължително си в грешка. За мен лично няма верен и грешен начин при такива обстоятелства. Всякакво действие е по-добро от бездействие! Надявам се ти не си убеден, че има един верен подход и всички други са грешни.

Вие обръщате на някакви медийни абстракции като геройство и пъзльофщина. А аз говоря за разум и безразсъдство. Естествено, че има хора за които бихме поели по-голям риск отколкото за други, но това е отделна тема.

Ти мислиш ли, че ако нещо може да се направи в рамките на някакъв разумен риск, аз не бих го направил? Не знам тук Явор в какво се опитва да ме обвини на базата на някакви чисто теоритични разсъждения! И като гледам той май повече говори на теория отколкот да има някаква практика зад себе си. Аз практика (на никой не пожелавам) имам и тя се разминава доста с теорията.

Дано разбираш какво се опитвам да кажа и да престанат тези обвинения за това кой крив кой прав. На Явор не разчитам да ме разбере.
Аватар
H2O

Мнениеот Simeon Gatev » Пет Апр 16, 2010 12:03 am

Затова всички се чувстват добре като се гмуркат с Влади..!
Дано и аз да вдъхвам на клиентите и бъдитата си такова доверие...!
Аватар
Simeon Gatev

ПредишнаСледваща

Назад към Водолазна медицина