Места за гмуркане около София???

Места, клубове и красоти

Места за гмуркане около София???

Мнениеот vaascuba » Пет Юни 15, 2012 7:40 pm

Здравейте!
Искам да попитам, има ли готини места за гмуркане около София ( четох че като възможност е яз.Искър), идеята ми е докато чакаме отпуските си ( поне моята ще е както винаги август) някъде да ходи човек да си се кефи поне малко наблизо до София! Ако има такива места, търся желаещи да ходим заедно събота или неделя! Знам ,че няма да е като на морето, но като няма друга възможност до август! и това все пак е някакво решение да изпитваме онова прекрасно усещане да си под водата!
CMAS DIVER **
Аватар
vaascuba

Re: Места за гмуркане около София???

Мнениеот pgh » Сря Юни 20, 2012 1:25 am

Чак пък готини места е много силно да се каже, но гмуркането в сладки водоеми има свой собствен чар и трябва да се опита - на мен ми харесва :)

яз.Искър наистина е вариант.
Миналата година няколко човека от форума се организирахме и гмуркахме 2 пъти там. Първия път влезнахме точно пред Щъркелово гнездо, а втория са отишли с лодка от другата страна към резервата ....аз тогава не можах да отида.
Случихме на прекрасна за язовир видимост (няколко метра) което си беше жив късмет. Обикновено видимостта която се очаква е около или малко над метър, а понякога и доста по-малко и за това този фактор задължително трябва да се изтъкне, ако се събират пак хора за ходене там, за да преценят собствените си възможности, дали могат да гмуркат при понижена видимост.

Друг много сериозен проблем са тези там гъзари с лодките които ама грам не се съобразяват нито с буйове нито с каквото и да било. Въпреки че знаехме предварително за тях и се бяхме подготвили стабилно пак ни изненадаха с нахалството си. Любо беше извикал негов човек с лодка, който да ги прогонва та да не ни минават над главите но и това не даде нужния резултат. За това с лодка и някъде от другата страна за ти е мирна главата ... там дори било по-хубаво, защото брега е по стръмен.

Може тази година пак да се иде ... аз не обещавам да дойда защото имам разни ежедневни грижи, които не ми позволяват да поемам други сериозни ангажименти. Организирайте се аз ако мога ще се включа.

Ето ти клипчета за да се ориентираш:
това съм го снимал когато гмурнахме в Искър http://youtu.be/ew-1ms8p1bM?hd=1

а това е един друг водоем (наводнена кариера) до с.Николичевци http://youtu.be/6caXcPhNQW8?hd=1
Там абсолютно нулевата видимост след 14-тия метър не намери място в клипа - просто черен екран - можеш да си го представиш :)
NAUI ASD
Аватар
pgh

Мнениеот jeeves » Сря Юни 20, 2012 6:18 pm

Здравей, pgh. Аз лично гмуркам преди всичко в сладка вода и клипчето ти от Искъра го намирам за доста интересно. Просто така, да види човек какво има "по света и у нас". На каква температура сте се гмуркали, виждам че си без ръкавици? Предполагам, че неопрена е съответно по–тънък.
jeeves

Мнениеот pgh » Сря Юни 20, 2012 9:44 pm

Беше средата на Август месец и водата беше топла 19 градуса - реално нямаше нужда от ръкавици. А за неопрена: аз съм фен на 6.5 - 7 милиметровите, имам 2 и на топло и студено все съм с един от двата... само под 10 градуса слагам сухия :)
NAUI ASD
Аватар
pgh

Мнениеот vaascuba » Сря Юни 20, 2012 10:59 pm

Здравейте!!!
Малко ме учудва, че толкова малко хора пишат в тази тема! Нима водолази, любители да хората дишащи сгъстен въздух под водата в София са толкова малко, не мога да си обясня това? Или всички са с толкова с големи финансови възможности, че всяка събота и неделя скачат до морето ( без значение кое) или ... няма запалени софиянци водолази!
Няма ли и хора като мен , които не могат да си позволят сами да се грабнат до Черно море или до Гърция събота и неделя ( друг е въпроса ако е партия няколко човека), хора на които служебните им задължения не позволяват произволни отпуски когато им е кеф и са свободни само събота и неделя? Какво да правим до август? Само да гледаме дискавъри ли?
Днес си трампих старата жилетка ( уговорката беше отивам си избирам в магазин такава която ми е по мярка на мен), сега нямам търпения да пробвам новата , вече ми е по мярка. не ми е голяма като старата), не е нито правилно, нито "здравословно" сам да ходя някъде да я пробвам в реална ситуация???
CMAS DIVER **
Аватар
vaascuba

Мнениеот pgh » Сря Юни 20, 2012 11:49 pm

vaascuba написа:Здравейте!!!
Малко ме учудва, че толкова малко хора пишат в тази тема!

Не се учудвай има много фактори, които обясняват това и то става съвсем нормално и логично.

От една страна много хора се оттеглиха от форумите и не ги следят. Дори аз самия не се бях включвал от месеци и моя отговор също е чиста случайност - и него дори можеше и да го няма. Късмет, че незнайно защо ми хрумна да вляза във форума да видя к'во става и да намеря 2 теми които не са пореден скандал и мога да напиша нещо по тях.

Виж темата от миналата година за Искър е 9 страници viewtopic.php?f=5&t=1659&hilit=%D0%B8%D1%81%D0%BA%D1%8A%D1%80

От друга страна: Водолазите в София хич не са малко, както и тези които нямат възможност всеки уикенд да ходят до морето ( не си мисли че си само ти :) ). Но тези, които ще изпитат удоволствие от гмуркане в язовир са сравнително малко. Да, за много хора това изобщо не съществува като алтернатива, защото реално за тях, не може да бъде заместител на морето и наистина не може - просто е различно и не всеки може да се наслади на това! Някои биха опитали защото им е интересно и много голяма част от тях не биха повторили и така.......

От трета страна: В мътен, сладък водоем едва ли е най-подходящото място за изпробване на нова екипировка от начинаещ (мисля че прочетох някъде, че скоро си завършил курса, ако греша-извинявай), освен ако по някакъв късмет не уцелиш такива "Лабораторни условия" и видимост, както нас миналата година.
Повечето ни сладки водоеми са мътни, с доста ограничена видимост, дъното е покрито с тиня, която много лесно се вдига и във всеки един момент както си плуваш и си викаш "хмм 1 метър видимост - не е толкова зле" в следващия момент видимостта по няколко възможни и най-различни причини може да стане равна на абсолютна НУЛА ( под нула разбирай например да си светиш с фенра срещу очите и да не виждаш нищо :) Освен това на дъното на язовир е възможно да паднеш на дървета, клони и какво ли не... Така че аз бих ти препоръчал на такова място да влезнеш с екипировка, на която можеш да разчиташ и която познаваш добре и със затворени очи.

От скромния ми опит по такива места - всичко на всичко 4-гмуркания в 3 различни сладки водоема и това което са ми споделяли други водолази - това е което мога да кажа за сега :dontknow:
NAUI ASD
Аватар
pgh

Мнениеот vaascuba » Чет Юни 21, 2012 9:30 am

Здравек pgh:)
Радвам се ,че ти поне пишеш! За разглеждане на темата за Искър, още зимата съм го направил и изчел, между другото като гледах клипа, ми то видимоста ми изглежда много добре, даже не знам дали няма да се смее някой, но като карах курса на тази година сега в началото на юни, мога ти кажа че, може да се спори къде беше по добре видимоста - на морето или на язовира! Нарочно не казвам къде е бил курса, за да няма обвинения за реклами и т.н.!Така на око - на 8 метра дълбочина, след 3 метър виждаш едва едва човека до теб, а след около 5 метра вече не може да го видиш!Аз от много години съм се гмуркал в този район, никога не е било така, инструктора също каза че такова чудо не било досега, да е толкова зле видимоста! Реално хубава видимост беше единствено когато ходихме на т.н. дълбочинно гмуркане - на 30 метра, е там се виждаше доста добре!
А за гмуркане в сладководни води! Сега като си припомня младините, първото ми дишане от регулатор под вода беше есента на 1986 година на Панчарево, толкова мерак:)) с един приятел ( с който между другото и досега си се гмуркаме вече толкова години), на 2-3 метра, облечени с едни червени анцузи::))) тези дето ги дават в казармата, приятеля ми каза че с дрехи било пак малко по топло под водата, леле какви ли комедии сме били, добре че тогава нямаше снимачни технологии като сега, да ни снима някой!
Това за курса си прав, началото на юни го изкарах, но както беше писал някой тук, пластмасовота картичка не те прави водолаз! Трябваше най-сетне да изкарам този курс, мисля ,че е въпрос на време и в БГ да стане като в другите страни - без документ не може да припариш под водата!
Относно екипировката то само жилетката смених с нова, и тук пак има две мнения по форума - дали като си свикнеш с една и да си караш с нея или да нямаш проблем да се гмуркаш с каквато и да е! Аз съм за вторато мнение - това е все едно като си свикнеш с колата си и да не караш друга кола! Би трябвало ако може да караш кола , да няма значения в каква марка кола сядаш и караш нали! Да все пак в яко мътна вода не добра идея да се пробва нова жилетка, но това е възможоста сега, или чакане до август или малко възможния вариант да се организираме група и да отидем някоя събота и неделя до морето!
CMAS DIVER **
Аватар
vaascuba

Мнениеот scuba » Чет Юни 21, 2012 11:00 am

Препоръчвам язовира в Долна Диканя! Тъй като не се пълни от река, а от подпочвени води е много по-чиста в сравнение с Искъра. Влизъл съм там на апнея - търпимо е. Доста по-топъл и светъл спрямо Искъра
CMAS Diver ***
Аватар
scuba

Мнениеот pgh » Чет Юни 21, 2012 11:17 am

vaascuba написа:Здравек pgh:)
Относно екипировката то само жилетката смених с нова, и тук пак има две мнения по форума - дали като си свикнеш с една и да си караш с нея или да нямаш проблем да се гмуркаш с каквато и да е!

Не съм казал да не пробваш и да не сменяваш - даже бих те насърчил в това отношение, защото само така ще намериш най-доброто за себе си. Просто те съветвам в язовир да влезеш с екипировка, която вече си изпробвал и познаваш.

Аз така влизах на 18 градуса със сух костюм за да си пробвам новите сухи ръкавици дали са ок (голям смях на тази жега със сух костюм ама :) ), защото мислехме да ходим да гмуркаме под лед след това. Аз експериментите си ги правя по възможност в лабораторни условия за да намаля шанса за изненади после :))) Не стана тази зима гмуркането под лед но живот и здраве другата ще го направим.
NAUI ASD
Аватар
pgh

Мнениеот vaascuba » Чет Юни 21, 2012 11:36 am

Благодаря Scuba:)
Ще отида на този язовир при първа възможност!
CMAS DIVER **
Аватар
vaascuba

Следваща

Назад към Дестинации