Гмуркане в язовир Беглик

Места, клубове и красоти

Re: Гмуркане в язовир

Мнениеот ifko » Пет Юни 03, 2011 1:34 pm

Аз лично не препоръчвам да се влиза в язовири от по неопитни,или ако толкова държат все пак да го направят с някой който знае за какво иде реч
Инструктор CMAS**
Инструктор NAUI #52157
Инструктор SDI/TDI #18195
TDI AN end DP
http://sinyatabezdna.com
ifko

Мнениеот scuba » Нед Юни 05, 2011 9:41 pm

чакаме отзиви :-)
CMAS Diver ***
Аватар
scuba

Мнениеот Mitko » Нед Юни 05, 2011 10:21 pm

Беше много яко и се накефик максимално :)
В петък около 11ч пристигнахме, опънахме палатките под дъжда, хапнахме и спахме. На сутринта стъкмих оборудването, надухме лодката и около обяд бяхме във водата. Спряхме се на около 50-100м от брега на язовира. Пуснахме котвата(камък на въже hahaha ) и след последна проверка на екипировката почнах да слизам. Първата спирка направих на -7м и се позачудих дали да продължавам на долу и останах хванал се на въжето. От това колко малко време пада камъка знаех че трябва да е близко под мен и реших още малко да спусна. почнах да се оглеждам и да очаквам разни дървета, клони или треви. Компютъра показваше вече -9м и вече беше станало много тъмно и подтискащо :lol: . След около половин метър видях и белия камък, който ползвахме за котва! Компютъра показваше -10.7м. Поогледах се и разбрах че всичко наоколо в радиус 0.5 метра около камъка е кал :mrgreen: . Нито риба, нито растения видях. Не стоях въобще и почнах да изкачвам отново по въжето. Направих сейфти стоп на -5м. Качих се на лодката и се върнахме 8-)
Следобеда реших да направя едно гмуркане от самия бряг и този път да взема подводния апарат, с който ми услужи приятел. Стъкмих си екипировката и :th_down: Пощраках малко кал, дупки(колкото юмрук, незнайно как се получили) о камъни. Движих се близо по дъното. Леко се завъртах на дясно и се чудех защо след като уж добре си приготвих екипировката. Опитах се да я намерся, но нищо не се получи. Излезнах на повърхността и установих че след кратко влизане на вътре от брега съм почнал след това да се движа успоредно на него. Супер дезориентация! С компас щеше да е много по-добре :mrgreen: Върнах се на брега със шнорхелеене. Не след дълго установих че от жилетката липсва левия бърз джоб :x :shock: :-? Отговора защо съм се завъртал на дясно!!! Реших че ми стига толкова киснене за деня и че имах още 150бара в бутилката за търсене на изгубения бърз джоб с 4кг олово :|
На следващия ден забих един кол на брега и вързах дълго въже и почнах да правя полукръгове около мястото от където влезнах от брега. Не го намерих. Реших да опитам с лодката да намерим същото място от където вчера влезнахме за пръв път. Мишън инпосибъл, но все пак исках да опитам, за да не ме е яд че не съм направил опит. Влезнахме на вътре с лодката уж на същото място и пуснахме котва/камък. Започнах да се спускам надолу. Стана -10м... -12м и супер тъмнина. Явно че не беше това мястото. Чудех се дали да не спусна още малко за да видя камъка ;-) Този път се отказах. Много интересно беше как оранжевото на часовника си беше променило леко цвета. Започнах да изплувам, сейфти и отново на лодката. Бях направил своя опит за намиране на тежестите :lol: Излезнах на 100бара.
Направих голямото гмуркане за два дни и издишани само около 80бара въздух(20те в началото отидоха, за да си надуя дюшека :oops: ).
Беше много доволно и ми хареса. Научих се вече да не разчитам на глупавите бързи джобове! Предполагам че съм го закачил на лодката и той е изпаднал още с първото влизане.

Изображение

Изображение

Ще постна още снимки! Подводните ще трябва да проявявам :mrgreen:

Поздрави и за равен брой!
CMAS*
Deco Pro Technical Diver
Аватар
Mitko

Мнениеот assen » Пон Юни 06, 2011 7:50 am

Радвам се, че си се накефил. Виждам, че си с чорапи. Помисли за едни галоши ;) Много помагат в такъв случай. Дори може да ги приспособиш с карабинки за закачане на буя.
C6H2(NO2)3CH3
assen
икрелаз

Мнениеот Mitko » Пон Юни 06, 2011 8:50 am

Галошите за какво да ги ползвам? Аз от брега влизах с обуди плавници, патешката!
Или нещо не схващам?
Бях пробвал боти с твърда подметка и плавници с каишка. Няма по-удобно нещо и лесно за слагане. Принципно моите плавници си ги обувах бос. Купих си ги тези чорапки като по-евтин вариант, иначе трябваше боти + плавници. Поне за сега ще съм така.

Поздрави
CMAS*
Deco Pro Technical Diver
Аватар
Mitko

Мнениеот assen » Пон Юни 06, 2011 9:32 am

Като ходиш по калища, треволяци, камънаци, бетон, чакъл и т.н. обуваш галошите върху чорапите. Така няма всеки месец да си купуваш нови чорапи и да мислиш къде стъпваш на всяка крачка докато стигнеш до водата или обратното ;)
C6H2(NO2)3CH3
assen
икрелаз

Мнениеот pgh » Пон Юни 06, 2011 1:58 pm

От написаното изглежда слагаш доста повече тежести от необходимото.
NAUI ASD
Аватар
pgh

Мнениеот scuba » Пон Юни 06, 2011 5:01 pm

pgh написа:От написаното изглежда слагаш доста повече тежести от необходимото.

:older: :older: :older:
И аз тва си мислех сутринта...
CMAS Diver ***
Аватар
scuba

Мнениеот Mitko » Вто Юни 07, 2011 10:13 am

Бях сложил 8кг. Теглото ми е около 75кг. В морската вода са ми идеални по мои наблюдения. Толкова заредих и в жилетката на язовира. След като изгубих единия джоб, слава богу че не съм излетял като тапа, ако са паднали на ниското, напълних жилетката с още 2кг. Т.е 2рото гмуркане направих с 7кг и нямах проблеми с потъването.
Признавам си че не съм тествал плаваемостта. За напред твърдо ще си ползвам колан!
Поздрави
CMAS*
Deco Pro Technical Diver
Аватар
Mitko

Мнениеот pgh » Вто Юни 07, 2011 10:35 am

Самия факт, че ти е изпаднал половината баласт и си останал във водата говори, че е много.
Освен това ще по-добре, ако намалиш теглото на бързите джобове (преместиш част от тежестите отзад или на колан) отколкото всичко да сложиш на кръста. Така хем ще ти е по комфортно, хем няма да изпадат толкова лесно джобовете.

От едни до други бързи джобове има голяма разлика - не ги заклеймявай категорично. Наскоро видях на един приятел бцд-то, което 4 кг в единия джоб му беше много и му падаха, но като махеш 1 кг всичко е ОК. При мен закопчалките са други и имам чувството, че и повече мога да сложа, само дето няма толкова място.
NAUI ASD
Аватар
pgh

ПредишнаСледваща

Назад към Дестинации