Гмуркане в язовир Беглик

Места, клубове и красоти

Гмуркане в язовир Беглик

Мнениеот Mitko » Пон Май 30, 2011 10:20 am

С мои приятели мислим да ходим до яз. Беглик на палатки, те ще мятат въдици. Чудя се дали може да се погмуркам там на апнея? Интересно ми е да видя какво има под повърхността!
Разрешено ли е и какви опастности крие това?

А как стои въпроса със scuba дайвинга на такива места?

Поздрави
CMAS*
Deco Pro Technical Diver
Аватар
Mitko

Re: Гмуркане в язовир

Мнениеот scuba » Пон Май 30, 2011 11:21 am

Mitko написа:.. какви опастности крие това?

Студ и тиня.Забравени корди и кукички от рибари
CMAS Diver ***
Аватар
scuba

Мнениеот juka » Пон Май 30, 2011 11:46 am

... цели дървета които не виждаш докато не се блъснеш в тях, мрежи, отпадъци... мога да продължавам още. Ако ще гмуркаш на апнея, задължително си пази лицето с ръцете пред теб като плуваш надолу. А гмуркането на скуба си е вълнуващо... поне за мен! Успех! :)
Аватар
juka

Мнениеот gre6nik » Пон Май 30, 2011 3:30 pm

Гмуркал съм на апнея в яз. Цонево. Въпреки че е сравнително бистър имаш чувството че видимостта е почти нулева и всеки момент ще се набучиш на някой клон или дърво (преди години доста време беше със свалено ниво и бяха пораснали дървета които сега са под водата. Реших проблема като се доближих до брега (бях влязъл от лодка) и там като видях водораслите разбрах че видимостта е много добра. Като гмуркаш от брега и си преценил видимостта преживяването е вълнуващо. Имаше водорасли които тръгваха от 7-мия метър и стигаха до повърхността - много е красиво. Веднага бях "проверен" от 3 големи костура (по един лакът), множество червеноперки плуваха на около.
Трябва да внимаваш, аз видях една стара парагада с ръждясали кукички, клони в които може да се оплетеш ти или въжето на буя. До 8-мия метър цвета на водата беше зеленикав, а надолу се влизаше в един кафяв слой в който също имаше добра видимост но просто беше с друг цвят. Дъното беше стръмно (на 5-6 м. от брега - 8м дълбочина) и твърдо като ми направи впечатление, че тънкия слой тиня ми лепнеше по ръкавиците и неопрена, но не се вдигаше на облак от плавниците.
Внимавай при тинесто дъно, внимавай за парчета счупени стъклени шишета, бурканчета и др. - остават си остри.

За скуба - мисля че по закон е забранено в сладководни вътрешни водоеми.
Ако решиш да влизаш на скуба - виж на каква надморска височина е язовира и налагат ли се промени по таблиците.

П.С.
Проверих, има Малък Беглик и Голям Беглик (старо име - Васил Коларов), малкия е помощен на големия, а за големия пише: "ВОДОХРАНИЛИЩЕ Завирен обем - 62,11 млн. м3 Полезен обем - 58,17 млн. м3 Най-високо водно ниво - 1528,20 м Най-високо работно водно ниво - 1527,30 м Най-ниско работно водно ниво - 1503,00 м Залята площ - 4,126 км2", т.е. надморската му височина е НАД 1500м. така че - запознай се с условията за гмуркане на такава надморска височина.
Живота не се мери с броя на вдишванията а с миговете които спират дъха ти - сентенцията е на Джордж Гарлин - но ми харесва :)

http://iqtest.bg/ref.php?cid=802
Аватар
gre6nik
повдигач

Мнениеот Mitko » Пон Май 30, 2011 5:22 pm

Благодаря на всички за разясненията. За скуба питах от любопитство. Мисля че с апнея ще ми е достатъчно до тованиво да задоволя любопитството. Ако реша ще пробвам и със скуба по-нататък + бъди- някой запознат.
Къде мога да намеря информация за гмуркане на такава надморска височина?
CMAS*
Deco Pro Technical Diver
Аватар
Mitko

Мнениеот assen » Пон Май 30, 2011 7:04 pm

В едно съм сигурен, че апнеята ще ти е по-кратка, поради разредения въздух и по-малкото к-во О2, което вдишваш. Сигурно и дробовете ще ти се свиват повече, защото налягането под водата ще е същото, но на вън ще е по-ниско. Така, че според мен като за начало не се стреми да разглеждаш терена под червената вода.
C6H2(NO2)3CH3
assen
икрелаз

Мнениеот pgh » Вто Май 31, 2011 12:00 am

Mitko написа:Къде мога да намеря информация за гмуркане на такава надморска височина?

Вариант 1: Да ползваш специална RGBM таблица покриваща съответната височина. Има такива таблици, които покриват три обсега от надморска височина до максимум 3048 метра
Вариант 2: Да настроиш водолазния си компютър за височината ( ако не го прави автоматично) и да планираш с него.
NAUI ASD
Аватар
pgh

Мнениеот juka » Вто Май 31, 2011 8:48 am

pgh написа:Вариант 1: Да ползваш специална RGBM таблица покриваща съответната височина. Има такива таблици, които покриват три обсега от надморска височина до максимум 3048 метра
Вариант 2: Да настроиш водолазния си компютър за височината ( ако не го прави автоматично) и да планираш с него.

:th_up:
Аватар
juka

Мнениеот Mitko » Чет Юни 02, 2011 11:58 pm

Благодарности на много хора, че помогнаха или поне се опитаха да събера екипировката за този уикенд! Явно няма да се апнее, ами ще се диша под водата 8-)
Настройките на компютъра са направени, екипировката прегледана! Петък вечерта за аклиматизация и събота живот и здраве :th_down: 8-)

Поздрави
CMAS*
Deco Pro Technical Diver
Аватар
Mitko

Мнениеот scuba » Пет Юни 03, 2011 8:09 am

Mitko написа:....

Продължавам да твърдя, *****
Само ще те помоля да внимаваш.
Обещал съм ти влизане в едни язовири дето стават за влизане...
CMAS Diver ***
Аватар
scuba

Следваща

Назад към Дестинации