Обследване на намереният от ТДБ кораб

потънали кораби, самолети и координати

Re: Обследване на намереният от ТДБ кораб

Мнениеот Miro » Чет Май 12, 2011 4:36 pm

потопеният от кинаджийте съд е на дълбочина 12 м,този е на 25.
като имаме инфо ще пуснем подробности и за двата кораба,дайте ни малко време.След като сме готови ще предоставим координатите за да може да ги посещава всеки!
nobody from nowhere
Аватар
Miro
Император Палпатин

Мнениеот Mitko » Чет Май 12, 2011 4:49 pm

:downdown:
Мисля с Нитрокса да отида там, живот и здраве :))
CMAS*
Deco Pro Technical Diver
Аватар
Mitko

Мнениеот Miro » Чет Май 12, 2011 7:32 pm

всъщност почти оригиналното видео на този на 25 м може да се гледа в блога на асоциация ТДБ на адрес :
http://tekdivebg.blogspot.com/2011/05/t ... wreck.html
качеството е отвратително и заради компресията и по други причини.Надявам се скоро да можем да предложим професионално заснети кадри.
nobody from nowhere
Аватар
Miro
Император Палпатин

Мнениеот ddevilco » Чет Май 12, 2011 9:36 pm

Да, мисля че Миро е прав, кинаджийската лодка е доста по плитка от 25 метра, ама това беше преди доста години и не си спомням точно дълбочината... :)
ddevilco

Мнениеот assen » Пет Май 13, 2011 9:22 am

@Miro: За съжаление в мътните ни води на 25 метра да се снима без осветление или качествена техника (добър светлосилен обектив + добра високочувствителна матрица) е обречено на зелена боза.
@Останалите камермени: Качвайте видеото си във VIMEO. Най-добрите и качествени харпунджийски филмчета именно там съм ги гледал. Там имаше HD видео още доста преди да се появи като опция в тубата.

Офтопик: Спомням си, че в култовият поне за мен филм "Петимата от Моби Дик" беше потопена една яхта от "враговете на народа". Дали има нещо общо с този филм, за който иде реч?
C6H2(NO2)3CH3
assen
икрелаз

Мнениеот assen » Пон Сеп 12, 2011 2:33 pm

cervenkov написа:В края на юли 2011 плавахме с яхта в района на Созопол и видяхме на окола 300м източно от нос Скамни малка зелена шамандура. Ехолота на яхтата показа обект на дъното. Като спадна мелтема се върнахме на мястото и се гмуркахме да разгледаме обекта. Мисля, че там е корабът показан на видеото http://tekdivebg.blogspot.com/2011/05/t ... wreck.html. Със сина ми практикуваме freediving, така че се гмуркахме без апарати. Дълбочината беше около 23м, но изненадващо беше, че под термоклина, който беше на 14м, водата беше много мътна - видимост под 2м. На корпуса е закрепена бяла табела на Technical Diving.
Корпуса на кораба напомня шлеп и затова си спомних за случката разказвана в Созопол: през 1919г градът за малко не е изгорял, когато шлеп натоварен с петрол се е натъкнал на мина някъде между острова и града. Случката е описана от съвременника Константинос Папайоанидис в книгата му История на Аполония Понтийска - Созопол, на страница 105.

Браво, много интересна информация. Аз се разрових малко в нета и намерих две неща:

Историята на гърка за шлепа и още една версия за танкер вече, която може и да не е чак толкова точна защото я намерих написана със съвременни думи в "Стандарт".

Та според гърка, гръцки параход е влачил шлеп с товар нафта (петрол) и напускайки сутринта пристанището в посока Цариград се натъква на мина/торпеда. Бум и шлепа разпарчадисан потъва, като товара му се излива в морето, като образува дебел слой над водата, който заградил носа. Типично по човешки всеки, които може се юрва да събира горивото в каквито съдини намери. Всичко добре, но се намерили двама младежи зевзеци, които хвърлили запален кочан с царевица в морето и станала тя една. Според написаното пламъците са се издигали на 20-25 м височина. Града за малко не се подпалил. Умен човек се естил и казал на хората да сложат черки, килими, милими и каквото намерят на облицованите си с дърва стени на къщите и да ги поливат с вода. Та това е.

Другата е, че шлеп се е обърнал някъде около острова и товара му от газ (керосин) за осветление се разлял. По-нататък е същото. Събирането на газта, младежите, кочана и големия огън.
C6H2(NO2)3CH3
assen
икрелаз

Предишна

Назад към Wreck - Потънали кораби